12. مهر 1396 - 12:26   |   کد مطلب: 212416
بازی دراز1404:رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرپلذهاب گفت : چرای گله های دام در دشت قراویز برای گونه های جانوری خطرساز است و جدیدا سگ گله باعث تلف شدن بک بره آهو در این منطقه شده است

به گزارش بازی دراز، شهرام مظفری زاده درگفتگو با خبرنگارما از تلف شدن یک بره آهو درمنطقه حفاظت شده قراویز در شهرستان سرپل ذهاب خبر داد و گفت: وجود گله های گوسفند و سگ های نگهبان آنها، علاوه بر ناامنی منطقه برای حیات وحش، موجب بروز تعارض هایی مانند شکار بره آهوهای وحشی توسط سگ های گله شده است.

 

وی افزود: علاوه بر اینکه وجود گله های گوسفند مازاد بر ظرفیت منطقه، تهدیدی جدی برای مراتع و پوشش گیاهی منطقه محسوب می شود، سگ های گله دامداران روستاهای همجوار تنها زیستگاه آهوی ایرانی در منطقه شکارممنوع قراویز را ناامن کرده است و هرازچند گاهی بره آهوان وحشی با شکار سگ های گله تلف می شوند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان تصریح کرد: براساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست چرای دام در محدوده منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش، با رعایت قوانین و مقررات مربوط و در حد ظرفیت قابل برداشت مراتع، امکان پذیر است.

 

وی تاکید کرد: چوپانان گله درچراگاه دام ها باید با هوشیاری کامل درحفاظت از گونه های جانوری در منطقه قراویز دقت و مراقبت بیشتری داشته باشند و نگذارند سگ های گله جوان و قوی جثه به حیوانات این زیستگاه صدمه ای وارد کنند.

 

دشت قراویزدرشهرستان سرپل‌ذهاب دارای آب و هوای مستعد، پوشش گیاهی وسیع و چشمه‌های دائمی تنها زیستگاه آهوی ایرانی در غرب کشور را منحصر به فرد کرده است و تنها زیستگاهی در کشور است که تعداد کثیری آهو را در خود جای داده است.

 

انتهای پیام/*

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها