25. مهر 1396 - 12:28   |   کد مطلب: 212609
شکست گروه های تروریستی مورد حمایت آمریکا در سوریه و عراق که در نتیجه همگرایی روسیه، ایران، حزب الله در روند مبارزه با تروریسم رقم خورده است سبب شد تا «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اقدامات خصمانه علیه این محور را افزایش دهد.

به گزارش بازی دراز،  همکاری ایران، روسیه، حزب الله و دولت های سوریه و عراق قدرتمندترین جبهه مبارزه با داعش را در منطقه شکل داده است. در نتیجه این هماهنگی و همکاری طی دو سال گذشته داعش متحمل شکست های سنگینی درسوریه و عراق شده است. 
در روند پیش رو هرچه جبهه همکاری ایران، روسیه و حزب الله در مبارزه با داعش در سوریه و عراق موفق تر عمل کنند، آمریکا فشارهای خود آنها را افزایش خواهد داد. موفقیت این محور خشم و نارضایتی واشنگتن را برانگیخته است. زیرا این هماهنگی و همکاری مانع بزرگی در راه اجرای طرح های آمریکا در منطقه است. رسانه های عربی نیز از این موضوع غافل نمانده اند و گزارش هایی در این زمینه منتشره کرده اند. 
این گزارش در بردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که در رسانه های عربی درباره همگرایی روسیه، ایران و حزب الله در مبارزه با تروریسم و ناخرسندی حامیان تروریسم از این هماهنگی در رسانه های عربی منتشر شده است. 

** چرایی تنش آفرینی آمریکا علیه ایران، روسیه و حزب الله 
تارنمای «البدیل» مصر و روزنامه های «البناء» لبنان و «صوت الامة» شکست تروریست های مورد حمایت واشنگتن در عراق و سوریه را عامل بر هم خوردن همه محاسبات آمریکا و گرفتاری سیاست های این کشور به شمار آوردند. 
به نوشته تارنمای البدیل، وزارت امور خارجه آمریکا پاداش مالی به ارزش 12 میلیون دلار برای کسانی که اطلاعاتی از مکان حضور «طلال حمیه» و «فواد شکر» دو تن از فرماندهان ارشد حزب الله در اختیار آمریکا دهند، تعیین کرد. یک روز پیش از این اقدام، در محافل دولت آمریکا سخنانی درباره در فهرست گروه تروریستی قراردادن سپاه پاسداران ایران رد و بدل شد. این موضوع سبب شد ایران عکس العمل نشان دهد و هشدار دهد که اگر واشنگتن دست به چنین اقدامی بزند پاسخ قاطعی خواهد داد. 
طی هفته های گذشته ترامپ بارها توافق هسته ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 را توافقی بسیار بد توصیف کرد. همه اقدام های آمریکا برای تحریم حزب الله و ایران در چارچوب جنگی که رژیم اسرائیل علیه عرب ها و مسلمانان آغاز کرده است چیز جدیدی نیست. اما هنگامی که روابط مسکو و واشنگتن تیره می شود باید به موضوع و پرونده سوریه و عراق توجه کرد. در اینجاست که دیده می شود آمریکا به طور آشکار در شرایط بغرنجی قرار گرفته است. با شکست و فروپاشی پرشتاب داعش که با همکاری روسیه، ایران و حزب الله در جنگ علیه داعش در سوریه، عراق و لبنان صورت گرفت سیاست های ترامپ در شرایط بغرنجی قرار گرفت. 
از یک سو رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کند اتهام های مربوط به حمایت آمریکا از گروه های تروریستی را رد کند و از سوی دیگر او تلاش می کند از داعش بهره برداری کند. واشنگتن گزینه دیگری در اختیار ندارد که خلاء حضور داعش را پر کند. در شرایط کنونی آمریکا در میدان های نبرد سوریه مانند روسیه دارای دستاورد نیست. در نتیجه، آمریکا برگ برنده ای برای بازی با مسکو و محور مقاومت در اختیار ندارد. 
از نشانه های گرفتاری آمریکا در سوریه آن است که ترامپ در ماه خرداد ماه امسال ( ژوئن ) تصمیم گرفت برنامه سری آژانس اطلاعات مرکزی برای تجهیز مخالفان سوریه متوقف سازد. 
اکنون دیده می شود واشنگتن لحن خود را علیه ایران، حزب الله و مسکو تندتر کرده است و پایگاه های ارتش سوریه را هدف قرار می دهد. این در شرایطی است که ارتش سوریه، مسکو، ایران و حزب الله به مبارزه با داعش سرگرم هستند. آمریکا و همپیمانان آن به طور واقعی با داعش مبارزه نمی کنند و اظهارات چندی پیش «اشتون کارتر» وزیر دفاع سابق این کشور که در آن کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را متهم به عملی نکردن شعارهای خود درباره مبارزه با داعش در سوریه و عراق و بحران خلیج فارس کرده بود بیانگر این موضوع است. 
در بحران خلیج فارس هم قطر و عربستان یکدیگر را به حمایت از تروریسم متهم می کنند که بهترین سند است که نشان می دهد آمریکا به این کشورها چراغ سبز نشان داد تا برای سقوط نظام سوریه از داعش حمایت کنند. 
درباره مبارزه واشنگتن با داعش دیدگاه محور روسیه و همپیمانان آن به طور آشکار نشان می دهد آمریکا در مسیر مبارزه با گروه های تروریستی سنگ انداری می کند. 
روسیه سه شنبه هفته گذشته آمریکا را متهم کرد که در ظاهر ادعای مبارزه با تروریسم را دارد، اما با کاهش حمله های خود در عراق به جنگجویان داعش اجازه می دهد تا وارد سوریه شوند تا در مسیر ارتش سوریه در مبارزه با داعش سنگ اندازی کند. آمریکا در برابر این اتهام های روسیه عکس العمل نشان داد به طوری که آمریکا پرچم روسیه را از ساختمان هیات بازرگانی روسیه در واشنگتن پایین کشید. همچنین مقام های آمریکا دارایی ها دیپلماسی روسیه در آمریکا را بلوکه کردند که این موضوع خشم مسکو را به دنبال داشت. 
به نوشته البدیل، سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله گفت واشنگتن برای ادامه حیات داعش تلاش می کند.
«ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه نیز این موضوع را تایید کرد و گفت: ائتلاف آمریکا همه چیز را جز داعش در سوریه ویران می سازد. 
ناظران معتقدند تنش آفرینی های آمریکا علیه ایران، حزب الله و روسیه همزمان با شکست داعش در عراق، لبنان و سوریه افزایش یافته است. این نشان می دهد آمریکا به این موضوع پی برده است طرحی که برای ویران سازی محور مقاومت اندیشیده بود با شکست گروه های تروریستی توسط این محور در حال نابودی است. 
اکنون دولت آمریکا برای شکست دادن محور مقاومت از راه های دیگری وارد شده است. دیده می شود که میان منافع واشنگتن، ریاض و تل آویو همسویی وجود دارد. به طوری که «ثامر السهبان» وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، خواستار ائتلاف سازی علیه حزب الله لبنان و همپیمانان آن شد. این موضوعی است که بیانگر گرفتاری آمریکا و همپیمانان آن در منطقه است. 
شکل گیری ائتلاف نظامی در شرایط کنونی ناممکن است. بحران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نشان داد میان کشورهای همپیمان واشنگتن شکاف هایی وجود دارد و در شرایطی که پیش بینی می شد ائتلافی شبیه «ناتو» بین کشورهای عربستان، قطر، ترکیه و مصر شکل گیرد اکنون دیده می شود که ریاض درهای مسکو را می کوبد تا مسکو به عربستان کمک کند تا این کشور از بحران ها خارج شود. این موضوعی است که اقتضا می کند عربستان با ایران به عنوان همپیمان روسیه در سوریه به نوع دیگری برخورد کند.
گرفتاری آمریکا را در اظهارات سیاستمداران این کشور می توان مشاهده کرد؛ به طوری که «باب کورکر» سناتور جمهوریخواه این کشور چندی پیش هشدار داد تهدیدهای ترامپ روند را به سوی جنگ جهانی سوم پیش می برد. 
به نوشته روزنامه البناء، سیاست آمریکا دچار جنونی شده که علت آن ایران است. این سیاست دچار کابوسی شده است که علت آن حزب الله است. آمریکا از امپراتوری خود می ترسید. زیرا روسیه در حال قدرت یابی است. ایران، روسیه و حزب الله طرح خاورمیانه جدید آمریکا را با استفاده از تروریسم نزدیک بود جهان را منفجر سازد در هم شکسته اند و رویاهای واشنگتن را بر باد دادند. 
به نوشته روزنامه البناء، ائتلاف ایران، سوریه، روسیه و حزب الله به تروریسم درس داد. در نتیجه پیروزی بر تروریسم همه برگ برنده های آمریکا در حال از بین رفتن است. ترکیه که سال های گذشته مکان امنی برای تروریست ها بود اکنون با آمریکا وارد تنش شده و با ایران و روسیه هماهنگ شده است. این کشور به خاطر قطر و اخوان المسلمین با عربستان هم وارد تنش شده است. قطر اکنون برای رویارویی با محاصره عربستان و متحدان آن از سوی ایران حمایت اقتصادی می شود. 
محاسبات آمریکا دقیق نبود. ایران توانست در برابر تحریم ها پیروز شود. روسیه جنگنده های خود را به سوریه فرستاد. حزب الله هم با خون شهیدان خود توانست برجسته ترین پیروزی ها را رقم زند. 
مشخص است که تروریسم در عراق و سوریه منزوی و نقش آمریکا هم کم رنگ شده شده و این کشور ناکام مانده است. از این رو، بیماری هاری آمریکا در حال افزایش است. به ویژه این در شرایطی است که کشورهای اروپایی برای داشتن روابط با ایران صف کشیده اند. این موضوع در قراردادهای میلیاردی که فرانسه و آلمان با ایران امضا کرده اند خود را نشان داده است. روسیه و چین هم با ایران روابط اقتصادی خود را تقویت کرده اند. ژاپن هم تلاش می کند به بازارهای ایران وارد شد. 
اگرچه شکست تروریسم سیاست های آمریکا را در شرایط ناگواری قرار داده است اما تاکید فرانسه، آلمان، انگلیس بر روی این موضوع که ایران به تعهدهای خود در توافق هسته ای عمل کرده است و اینکه این کشور با ادعاهای ترامپ برای نادیده گرفتن توافق هسته ای مخالفت کرده اند سبب ترس و نگرانی واشنگتن شده است. 
همچنین قدرت یابی روسیه که در نتیجه حضور در سوریه، ائتلاف سازی با ایران، عراق، سوریه و لبنان و نشان دادن حسن نیت با مصر و الجزایر، عربستان، آمریکا جنوبی و چین به وجود آمده است آمریکا را بیشتر ترسانده است. 
به نوشته روزنامه صوت الامة، «پوتین» رئیس جمهوری روسیه از همان آغاز بحران سوریه از نظام سوریه به شیوه های مختلف حمایت کرد. روسیه از نظام سوریه حمایت تسلیحاتی و اقتصادی کرد و در شورای امنیت هم قطعنامه ضد سوریه را وتو کرد. اما حضور نظامی روسیه در سوریه بازی را تغییر داد و پوتین به این دخالت توانست به خواسته های خود برسد. 
پوتین با حضور نظامی روسیه در سوریه قدرت مانور نظامی آمریکا در منطقه را کاهش داد و در یکی از مناطق راهبردی منطقه خاورمیانه قدرت نفوذ روسیه را تقویت کرد. در شرایطی که جنگ در سوریه رو به پایان است هنوز هم روسیه و ایران همکاری می کنند و احتمال دارد این همکاری راهبردی پیامدهای گسترده ای بر روی سیاست آمریکا در منطقه داشته باشد. منافع مشترک مسکو و تهران در رویارویی با غرب سبب شده است که آنها با هم همکاری کنند و اختلاف ها را نادیده بگیرند. 

** افول هژمونی آمریکا 
تارنمای النشره لبنان و روزنامه «الثوره» سوریه با اشاره به شکست های آمریکا و قدرت یابی روسیه و همپیمانان آن، پایان سلطه جهانی آمریکا را پیش بینی کردند. 
به نوشته روزنامه الثوره، آمریکای کنونی مانند آمریکای پایان قرن گذشته و آغاز قرن بیست و یکم نیست. آمریکای کنونی در تقویت ستون های نظامی جهانی تک قطبی با شکست روبرو شده است. این کشور در جنگ های عراق و افغانستان و جنگ نیابتی و مستقیم در سوریه با شکست روبرو شد. این کشور در شورای امنیت هم با شکست روبرو شد و وتوی قطعنامه های سازمان ملل در شورای امنیت خواب را از چشمان آمریکا ربوده و واشنگتن را از هرگونه پیش بردن تصمیم های خود علیه کشورها و مردم جهان محروم کرده است. اقتصاد این کشور هم در شرایط ناگواری به سر می برد. 
به نوشته تارنمای النشرة، دورانی که آمریکا احساس بزرگی و زورگویی می کرد با شکست این کشور در جنگ های افغانستان و عراق به پایان رسیده است. آمریکا در این دو جنگ نتوانست به هیچ یک از هدف هایش برسد. روسیه با حضور نظامی و راهبردی در سوریه برای رویارویی با آمریکا توانست خود را به عنوان یک قدرت جهانی معرفی کند. اما تصمیم سازان آمریکا این واقعیت را درک نمی کنند. در نتیجه اگر آمریکا در اندیشه بازگشت به سیاست جنگی و نظامی گری باشد نتیجه آن تا کنون آشکار و مشخص است. این کشور شکست خورده است و بحران های اقتصادی و مالی در این کشور افزایش یافته است و این موضوع سبب افزایش تنش و شکاف داخلی و کاهش نفوذ و جایگاه جهانی آمریکا شده است. 
از این رو، می توان گفت تنش آفرینی آمریکا و اعلام اینکه جنگ و طوفانی در راه است بیانگر بحران و دست و پازدن سیاست آمریکا در نتیجه ناتوانی برای تحمیل قدرت خود در جهان است. این نشان می دهد جهان در نتیجه فروپاشی هیمنه آمریکا وارد مرحله تازه ای می شود. 

 
 
 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها