23. اسفند 1396 - 10:16   |   کد مطلب: 215291
- روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی وضعیت تیم امنیتی کاخ سفید در پی برکناری «رکس تیلرسون» از وزارت خارجه آمریکا و احتمال کنار رفتن دیگر اعضای آن پرداخته است.

به گزارش بازی دراز، گزارش می افزاید: در پی برکناری رکس تیلرسون از وزارت خارجه آمریکا، ممکن است برخی از دیگر اعضای تیم امنیتی کاخ سفید نیز کنار روند. ترامپ با جایگزینی تیلرسون با «مایک پمپئو» رییس سازمان سیا، به گروه هایی روی می آورد که بازتاب دهنده نگرش های 'آمریکا، نخست' هستند.

این جایگزینی همچنین نشان می دهد که پس از یک سال آشفته ای که ترامپ شغل ریاست جمهوری را تمرین می کند، اکنون اعتماد بیشتری به 'غریزه' اش می دهد و در پی دستیاران و افرادی در کابینه است که به 'گروه خونی' وی بخورند و از مواضع رییس جمهوری پشتیبانی کنند. 

اکنون شایعاتی مطرح است که ژنرال «مک ماستر»، مشاور امنیت ملی و «دیوید جی. شولکین» وزیر امور کهنه کاران هم به زودی از کاخ سفید بیرون خواهند رفت.

این احساس آشفتگی در کاخ سفید با برکنار کردن حلقه داخلی سیاستگزاری مانند تیلرسون و برکناری ناگهانی مشاوران شخصی ترامپ عمیق تر شده است. 

گزارش ادامه می دهد: با کار گذاشته شدن «مک انتی» یکی از مشاوران نزدیک به تیلرسون، همچنین «استیو گلداشتاین» معاون وزیر خارجه در امور عمومی نیز برکنار شده اند و «مارگارت پترلین» رییس دفتر تیلرسون و معاونش نیز احتمالا کنار خواهند رفت. 

اکنون ترامپ، وزیر خارجه ای دارد که نسبت به تعامل دیپلماتیک با کره شمالی بدبین تر است آنهم در شرایطی که ترامپ تلاش دارد با رهبر کره شمالی دیدار کند. پمپئو همچنین برای پاره کردن برجام آمادگی بیشتری دارد. 

در این زمینه، «هنری کیسنجر» وزیر خارجه پیشین آمریکا، درباره وضعیت جدید کاخ سفید می گوید: 'روشن بود که وزارت خارجه آن طور که باید به یک سازمان جهانی تبدیل نشده بود.' وی ادامه می دهد که مهارت سیاسی پمپئو وی را به گزینه بهتری برای این سمت تبدیل کرده است. 

تیلرسون، خواهان حفظ برجام، حفظ توافق آب و هوایی پاریس و مذاکره با کره شمالی بود و نیز در مناقشه سعودی ها با قطر، مخالف موضع گیری ترامپ در حمایت از سعودی ها بود. 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها